Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit
počet0
cena0

První mládě roku 2017

Mládě lva pustinného přišlo na svět v lednu.


První mládě roku 2017
Ambrožová 20.3.2017 6437x Běžný den

Prvním mládětem letošního roku v ZOO Dvorec je lvíče.

Měli jsme tu čest přivítat mezi naše svěřence první letošní mládě, které se narodilo v ranních hodinách 19. 1. 2017. Tímto mládětem je lvíče a narodilo se už zkušeným rodičům Nině a Ugasovi. Po velmi krátkém a nevýrazném páření, které proběhlo v posledním zářijovém týdnu loňského roku, ošetřovatelé nepředpokládali možnost zabřeznutí samice. Není ani pravidlem, aby se mláďata velkých kočkovitých šelem rodila v zimních měsících. Ze zkušenosti z minulých odchovů jsme se s tímto setkali poprvé. S ohledem na zdravotní stav samice po porodu jsme se rozhodli pro „umělý odchov“. Je to krajní řešení, ke kterému přistupujeme vždy po zvážení všech ostatních možností. Pokaždé je na prvním místě zdravotní stav matky a mláděte.

Porodní váha mláděte byla 1 300g a bylo života schopné. Ošetřovatelé ihned přesunuli mládě do inkubátoru a zajistili vhodnou stravu a mlezivo. První dva týdny bývají pro lvíčata kritická, mohou se projevit případné zdravotní komplikace provázející průjmy, vysoké horečky, zápaly plic a podobně. Po tomto období je již nastartován imunitní systém a začnou růst první mléčné zuby. Denní přírůstek lvíčete se pohybuje okolo 100g, je čiperné a daří se mu velmi dobře. Ve dvou měsících váží 6 400 g a to je také věk kdy začne přijímat masitou stravu. Lvička byla pokřtěna 4. 3. 2017 divadelním a filmovým hercem Ondřejem Veselým, byla pojmenována Sheena. Do budoucna u nás nemůže zůstat a je jí hledán nový domov v některé zahraniční zoologické zahradě. Mládě není výjimečné jenom datumem narození, ale také svým zbarvením. Narodilo se lvům pustinným s typickým žlutým zbarvením, ale barva mláděte je světle šedá téměř bez flíčků.


Ilustrační fotografie k článku První mládě roku 2017

První mládě roku 2017

Mládě lva pustinného přišlo na svět v lednu.

Ilustrační fotografie k článku Křest lvíčete

Křest lvíčete

V první březnovou sobotu (4.3.2017) jsme společně s hercem panem Ondřejem Veselým pokřtili lvíče Shinu. Krásné počasí, sympatický kmotr, fascinující lvíče a příjemní návštěvníci, to vše vytvořilo krásnou atmosféru, kterou si všichni užili.

Ilustrační fotografie k článku Mláďata roku 2017

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...

Ilustrační fotografie k článku Lev pustinný

Lev pustinný

Lvi jsou asi nejznámější kočkovitou šelmou. Lev je hned po tygrovi největší kočkovitou šelmou. Lvi se ve volné přírodě dožívají okolo 14 let a v zajetí až okolo 20 let. Samci váží okolo 150 – 200 kg a samice okolo 120 – 150 kg. Hlavním rysem lvů samců je jejich ...

Ilustrační fotografie k článku Kde se kočky mají

Kde se kočky mají

Zoo Dvorec patří k mladším zoologickým zahradám u nás, a ačkoliv je rozlohou neveliká, v mnohém má primát. Připomeňme alespoň počet kočkovitých šelem, který se pohybuje kolem dvou desítek, a největší expozici kober.