Ochranářské projekty

V důsledku stále se zmenšujícího prostoru pro život zvířat považujeme za velmi důležité zapojit se do ochranářských či záchraných projektů.

Posláním zoologické zahrady je také mimo jiné podporovat živočišné druhy v přirozeném biotopu. Vybrali jsme projekty ke kterým máme blízko a které dokážeme v rámci naší činnosti podporovat.

Ukradená divočina

Ilegální obchod se zvířaty a jejich částmi je jednou z nejzávažnějších příčin ohrožení divokých zvířat. Problém a zodpovědnost Asie, Afriky či Ameriky? Ano, samozřejmě, ale stejně tak jsou na vině státy Evropy, a dokonce i mnoho občanů České republiky. Nevěříte? Nyní se můžete dozvědět více díky nové, unikátní kampani Ukradená divočina. Jedná se o první komplexní kampaň v České republice poodkrývající přehlížená fakta o ilegálním obchodu se zvířaty.

... více na: Ukradená divočina

ČACHOK

Podporujeme krokodýla siamského v Kambodži. Jsme členy asociace pro chov krokodýlů ČACHOK.

... více na: ČACHOK

The Kukang Rescue Program
Ochrana outloňů v Indonésii

Český ochranářský projekt na ochranu outloňů a jiných divokých zvířat v Indonésii.

... více na: The Kukang Rescue Program

Ochrana mravence lesního Formica

Jedná se o teplomilný blanokřídlý sociální hmyz patřídí do skupiny lesních mravenců. 

... více na: Ochrana mravence lesního

Projekt na ochranu mořských želv

Zoologická zahrada Dvorec podporuje projekt Chráníme mořské želvy.

... více na: Chráníme mořské želvy

Zvířata v EEP

EEP - Evropský záchovný program, je společný projekt evropských zoologických zahrad, jehož podstatou je spolupráce při chovu některých ohrožených druhů zvířat. Zvířata držená v zajetí v tomto programu tvoří jakousi zálohu pro případ vyhynutí nebo vyhubení daného druhu ve volné přírodě. Činnost EEP zajišťuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

... více na: Zvířata v EEP

CITES - Úmluva o ochraně zvířat

CITES je zkratka anglického názvu Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora neboli česky Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.

... více na: CITES

Podpora projektu Orutindo

Lidé ze zoo Dvorec nepomáhají jenom zvířatům, ale i dětem na černém kontinentu. V roce 2017 jsme po třetí navštívili africký stát Ugandu. Již v minulosti jsme si zde našli mnoho přátel. Zjistili jsme, že řada našich kamarádů má mnoho společného s Českou republikou. Někteří z nich studovali v tehdejším Československu a do dnešní doby výborně ovládají češtinu a zanechali tady potomky, kteří mají africký temperament a díky nim se můžeme dozvídat o kultuře v Ugandě. Někteří se přestěhovali do Čech za novým životem, ale nezapomínají na rodnou zemi, kde život není jednoduchý, kde pitná a teplá voda je luxus, kde nefunguje zdravotnictví jako ve vyspělých zemích a lidé trpí hladomorem, děti si váží svého učitele a kde vás úsměvem obdaří i ten nejchudší človíček. Při naší cestě po Ugandě jsme zajeli do vesnice Rushooka, kde Tomáš Ondrušek a Amutuhaire Joseline založili projekt na pomoc sirotkům www.orutindo.eu. V tomto projektu jsou zařazeny děti, které přišly o rodiče. Všechny děti v Ugandě rády chodí do školy, ale v mnoha případech nemají dostatek prostředků na úhradu školného, které se ročně pohybuje od 300 až po 600 dolarů pro základní vzdělání. Navštívili jsme místní základní školu, do které chodí 850 dětí, včetně těch, které jsou zařazeny do projektu Orutindo. Těmto dětem jsme vezli školní pomůcky a oblečení. Setkali jsme se zde s pětiletou Lethicií a její sestrou a dalšími dětmi. Naše návštěva měla od počátku vyšší cíl - adopci na dálku. Chtěli jsme se přesvědčit o situaci těchto dětí a o možnostech pomoci. Dnes víme, že cesta nebyla zbytečná  že naše pomoc je sice kapkou v moři, ale má smysl. Adopcí na dálku podporujeme malou Lethicii a věříme, že uděláme jednomu človíčkovi o něco lehčí život.  

... více na: Pomoc dětem v Africe

Aktuálně z naší ZOO

Zoohrátky s draky

Zoohrátky s draky v ZOO Dvorec
Představení nového druhu, který nemá jiná ZOO v České Republice, začíná v 10:30 v areálu Zoologické zahrady Dvorec.

Narozeniny hrocha Buborka

HURÁ mám narozeniny a to už 16!
Zvířata také slaví své narozeniny, obzvlášť v ZOO Dvorec má narozeniny moc rád Buborek.

Odborná publikace "Kobry"

Publikace popisuje 34 druhů kober rodu Naja s určenou lokalitou a kompletním popisem všech druhů. Některé včetně popisu chovu v lidské péči.

ZOOLARY z naší zoo

NOVINKA pro sběratele již v prodeji
Bankovky ZOOLARY pro sběratele již od 8.6.2024 v prodeji.

... přejít na aktuality