Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře je vždy tou největší odměnou za péči a starost.


Mláďata roku 2017
Jana Ambrožová 30.12.2017 3380x Běžný den

V lednu nás překvapila lvice Nina nečekaným porodem lvíčete, které ponechala ve velkých mrazech svému osudu. Přišel tedy na řadu ošetřovatel jako lví máma. K těmto rodičovským povinnostem nám velké vrásky na čele způsobil požár v zimovišti ptáků a savanových prasat. Nemalé škody, které způsobil na majetku nebyly tak zničující jako fakt, že jsme přišli o zvířata v této ubikaci. Některá jsme již nedokázali znovu do chovu získat.

Velmi významným měsíce pro nás byl květen. Očekávaný porod bílé jihoafrické lvice přinesl další a současně i zlomový bod tohoto roku. K obrovskému úžasu všech nám lvice Tia nadělila pět fantastických bílých klubíček. Tím si zajistila světový rekord v porodu a zároveň přirozeném odchovu. Všechna lvíčata byla zdravá, života schopná a u rodičů zůstala celých 6 měsíců. Po této době byl matce ulehčen život a mláďata byla přesunuta do nově vybudovaného zázemí.

Jaro patřilo rozmnožení drápkatých opiček. Ze čtyř druhů, které v zoo chováme, se podařilo odchovat tři druhy po dvojčatech. V říši primátů se do skupiny paviánů babuinů narodilo další mládě.

Dobře fungující smečka vlků se postarala o jedno mládě. Nově sestavené páry ibisů posvátných zahnízdily a postupně vyvedly pět ptáčat, která rostla před očima a v ubikaci kaloňů se o přírůstky postaraly hned tři samice.

První úspěch jsme slavili, a to opět raritní, v pavilonu Venomous. Po nakladení vajec kobry indické se ze sedmi vajec vylíhlo osm kobřiček. Všechna krásně zbarvená a zdravá.

V červenci se stal další „zázrak“ – samice tygra ussurijského Blacky, která se svým partnerem Dolarem patří mezi jedny z nejstarších zvířat v zoo (16 let) porodila 10. mládě. Jarnímu páření jsme nedávali žádnou naději na zabřeznutí a o to více jsme měli radost z přírůstku. Sameček při oslavách 10. výročí zoo dostal od svého kmotra Jana Potměšila důstojné jméno Othello.

V poslední čtvrtině roku se tradičně rodila mláďata buvolů, lam a prasat.

Závěrem roku lze říct, že rok 2017 byl po všech stránkách nejúspěšnější.

 

Ibis posvátný (Threskiornis aethiopicus)

Vyskytuje se na území Afriky, na jih od Sahary a v povodí Nilu, v Egyptě byl vyhuben v 19. století.

Kosman bělovousý (Callithrix jacchus)

Kosman bělovousý patří mezi drápkaté opičky z čeledi kosmanovitých.

Lev jihoafrický bílý (Panthera leo krugeri)

Lev jihoafrický žije pouze v Jižní Africe v Timbabati a v Krugerovo národním parku.

Lev pustinný (Panthera leo)

Lev pustinný je savec z čeledi kočkovitých a jeden ze čtyř druhů velkých koček rodu Panthera. Lev je po tygrovi druhá největší kočkovitá šelma.

Pavián babuin (Papio cynocephalus)

Pavián babuin je úzkonosý primát z čeledi kočkodanovitých. Má tři poddruhy.

Tamarín bělohubý (Saguinus labiatus)

Tamarín bělohubý je malý primát z čeledi kosmanovitých.

Tamarín pinčí (Saguinus oedipus)

Tamarín pinčí je malý zástupce čeledi kosmanovitých. Patří mezi denní primáty.

Tamarín sedlový (Saguinus fusciollis)

Tamarín sedlový je zástupce čeledi kosmanovitých.

Vlk euroasijský (Canis lupus)

Vlk eurasijský je psovitá šelma a poddruh vlka obecného.

Ilustrační fotografie k článku První mládě roku 2017

První mládě roku 2017

Mládě lva pustinného přišlo na svět v lednu.

Ilustrační fotografie k článku Křest lvíčete

Křest lvíčete

V první březnovou sobotu (4.3.2017) jsme společně s hercem panem Ondřejem Veselým pokřtili lvíče Shinu. Krásné počasí, sympatický kmotr, fascinující lvíče a příjemní návštěvníci, to vše vytvořilo krásnou atmosféru, kterou si všichni užili.

Ilustrační fotografie k článku Obnova zimoviště pro ptáky po požáru

Obnova zimoviště pro ptáky po požáru

Rok od požáru zimoviště ptáků a savanových prasat. Dnes uplynul rok od tragické události v zoo. V ranních hodinách 4. 2. 2017 vznikl v zimní ubikaci ptáků a prasat požár, který byl způsoben poruchou na elektrickém topení.

Ilustrační fotografie k článku Mláďata roku 2017

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...

Ilustrační fotografie k článku Mláďata roku 2017

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...