Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Základní informace o ZOO Dvorec

ZOO Dvorec se nachází v Jižních Čechách, 4km od Borovan směrem na Trhové Sviny. Lesní prostředí dodává místu klid a pohodu navádějící k odpočinku a relaxaci. Za zvuků vydávající zvířata se můžete přenést do různých kontinentů .


HISTORIE ZOOLOGICKÉ ZAHRADY DVOREC
Samotnému vzniku zoo předcházel dlouholetý chov plazů, šelem, primátů,….v městisu Ledenice. Lev pustinný Kristián, který asi za vše může, prošel dlouhou cestu spolu se zakladateli a stal se tak erbovním zvířetem zoo. Lvům se zde všeobecně velmi daří. Rukama ošetřovatelů zde prošlo na desítky mláďat.
Myšlenka na založení privátní zoo se začala rodit někdy kolem roku 2003.
2005 – zakoupení hlavní budovy a pozemků ve Dvorci. A tak se na zelené louce postupně začala rodit zoo
2007 – založení neziskové společnosti Park exotických zvířat o.p.s. a přichází první oficiální návštěvníci
2008 – 2012 nastává období budování velkých výběhů a expozic pro lvy, ussurijské tygry, medvěda a dalších menších. Zázemí pro zaměstnance, návštěvníky,…..
2012 – MŽP uděluje licenci k provozování Zoologické zahrady Dvorec
5. 8. 2012 – zasahuje hlavní budovu blesk a dochází k rozsáhlému požáru, který na dlouhých 10 měsíců ovlivní život zvířat a zaměstnanců
2013 – přicházejí do zoo první bílí tygři Nanu a Nena. V té době se zoo stává druhým zařízením s chovem této šelmy v ČR
2014 – otevření pavilonu Terárium Venomous s největší kolekcí kober rodu Naja v Evropě.
2015 – v březnu se z Maďarska do zoo transportuje první tlustokožec hroch obojživelný
2016 – únorové mrazy dosahovali dlouhodobě k -25°C a způsobili přetížení a následně zkrat na přímotopu v zimovišti zvířat.
2016 – kolekce zvířat se rozrůstá o lvy jihoafrické bílé. Následuje první přirozený odchov paterčat lva jihoafrického na světě (2017).
2018 – je dokončena expozice pro velké šelmy a vznikají plány na další rozšíření a změnu koncepce celé zoo.
2019 – SEN O ZOO POKRAČUJE. NENÍ TO JEDNODUCHÉ, STOJÍ TO MNOHO SIL, ALE STÁLE NÁS TO BAVÍ !

Zastoupené kontinenty

Zoologická zahrada Dvorec je zahradou, která vystavuje, ale hlavně chová zvířata převážně z afrického kontinentu. Najdete zde skupinu lvů, které se daří pravidelně rozmnožovat, levharty, hrocha, šimpanze, paviány, želvy, pakoně, antilopy losí, přímorožce, watusi, africké ptactvo, kaloně a další africká zvířata.

Nejen zástupci Afriky obývají tuto zoo, americký kontinent je zde zastoupen tapírem, kapybarou, marami, papoušky, drápkatými opičkami, lamami guanako a mnoha dalšími druhy.

Asijský kontinent zde zastupují bílí tygři, gibon lar, kterého se podařilo rozmnožit, buvol domácí či velbloud dvouhrbý, makakové a jiná zvířata.

Australie zde má prozatím nejmenší počet zvířat a tím je kakadů.

Evropu a euroasii nám zde připomenou vlci, medvěd hnědý, rysi, tygři ussurijští,..

Chováme také domestikovaná zvířata jako jsou lamy, ovce, kozy, prasata mangalice a drůbež.

Jedovatí hadi - pavilon Venomous

V roce 2014 byl slavnostně otevřen pavilon VENOMOUS, ve kterém najdou obdivovatelé jedovatých hadů největší kolekci kober rodu naja. V pavilonu je vybudována noční expozice pro pár ovíječe skvrnitého a terárium pro anakondy velké.

Jsme druhou zoo v ČR, která vlastní vzácné tygry indické v bílé formě. Naši jedinci Nena a Nanu pochází ze zoo Kernhorf v Rakousku.

ZOO Dvorec pro děti

Zoo nezapomíná ani na nejmenší návštěvníky a každoročně zde probíhají akce pro děti, jsou zde dvě dětská hřiště, lavičky k odpočinku, občerstvit se lze pod pergolou v Hospůdce u krokodýla. Sociální zařízení je hned na začátku trasy u exponátu kostry žirafy.

Parkoviště

Prostorné parkoviště umožňuje bezpečně zaparkovat i velkému počtu aut. Jenom pozor při přecházení silnice, na které je snížena rychlost na 50km a označena značkou oznamují výskyt chodců, ale někteří řidiči toto nerespektují.

Areál zoo je přizpůsoben pro pohyb s kočárky, vozíčkáře.Terén je většinou v rovině a zvládnou ho i starší lidé. Každoročně jsou v zoo vysazovány stromy, túje, křoviska, okrasné rostliny a trávy, aby postupně vznikala místa se závětřím či stínem a aby se zde zvířatům dobře žilo.

Těšíme se na Vaši návštěvu a přejeme hezkou prohlídku v každém ročním období.