Spolupráce zoologických zahrad

Jednou z důležitých činností zoo je spolupráce na zachování zdravé populace ohrožených druhů.


Spolupráce zoologických zahrad
30.1.2023 411x Běžný den

Gibonka Megy dorostla do věku, kdy nastal čas na opuštění skupiny.

Giboni (Gibon lar) jsou ploskonosí asijští primáti vázáni na vyšší patra monzunového deštného pralesa. Přihlédneme-li k soustavnému odlesňování jejich původního místa výskytu a stálému zásahu člověka do přírody jsou giboni právem považováni za ohrožený druh.

Zvláštností je, že všichni giboni jsou, jediní monogamní primáti s výjimkou člověka. Samec se samicí tvoří pár na celý život. Po 210 dnech se rodí jedno mládě, které je holé a plně závislé na matčině péči. Samice ho několik měsíců nepouští ze svého objetí.

 

Mláďata jsou v rodinách respektována do věku až 5 - 6 let a poté jsou vyhnána. Pravidlem je, že matka vyhání samici (dceru) a otec samce (syna). Tato již dospělá zvířata opouští skupinu a vytváří nové rodiny.

Mladá samička Megy dovršila třetí rok a mohla tak být přemístěna k samci, který o svou předchozí partnerku přišel. Vzhledem k  sociálním vazbám gibonů nebylo vhodné, aby zůstával dlouho sám. Spojování mladé samice čerstvě odstavené od původní skupiny a dospělého samce bude ještě chvilku trvat. První náznaky přátelského chování zvířata projevila již v prvních hodinách seznamování, které probíhá přes mezi stěnu. Věříme, že v novém domově v ZOO Faunapark Lipová-lázně vyroste příští generace těchto ohrožených primátů.


Ilustrační fotografie k článku Prvním mládětem roku je gibon.

Prvním mládětem roku je gibon.

Skupinka gibonů čítala před dvěma roky čtyři členy. Velkou radost nám nadělila samice do třetice, 7.února porodila dvojčata. Jedná se o světový úspěch.

Ilustrační fotografie k článku Gibon lar, též gibon běloruký

Gibon lar, též gibon běloruký

je pravděpodobně nejznámějším druhem gibona a tudíž i celé čeledi gibonovití. Gibon lar je stejně jako jiní giboni, vysoce specializovaný na život v korunách stromů.

Ilustrační fotografie k článku Hellboy a Oliver mají narozeniny

Hellboy a Oliver mají narozeniny

Bratři, kteří se narodili v odstupu třech let téměř ve stejný den. Narozeniny slavili 8. 2. 2019. Hellboy oslavil 4 roky a Oliver 1 rok.

Ilustrační fotografie k článku Gibon jako dáreček

Gibon jako dáreček

Největším oceněním práce ošetřovatelů je zdravé, prosperující a rozmnožující se zvíře. Dárek, který obdrželi jen pár dní před Štědrým dnem, je mládě gibona lara.

Ilustrační fotografie k článku Ještě neoslavila první rok a už má dalšího sourozence

Ještě neoslavila první rok a už má dalšího sourozence

Malá samička gibona lara Megi přišla na svět přesně před rokem. Neuplynul ani jeden rok a rodiče jí pořídili dalšího sourozence. Vánoce tak oslaví jako pětičlenná rodina.