- Návštěva
ZOO DvorecGibon lar
Gibon lar, též gibon běloruký je pravděpodobně nejznámějším druhem gibona a tudíž i celé čeledi gibonovitých.
Giboni jsou aktivní během dne. V korunách stromů se pohybují tzv. brachiací, přeskakují zavěšeni za dlouhé paže. Jedním skokem dokážou překonat vzdálenost až 10 m. V případě potřeby také přebíhá vzpřímeně po větvích a rovnováhu přitom udržuje rozpaženými pažemi. Žijí v malých rodinných skupinách, zvláštností všech gibonů je to, že jsou to jediní monogamní vyšší primáti (snad s výjimkou člověka).
Svá teritoria si označují hlasitými zpěvy, které začíná samice hlasitým, dlouhým houkáním, na které následně odpovídá samec. Každé dueto se mnohokrát opakuje a trvá 15 až 20 sekund. Písně jsou zřejmě vrozené a kromě vyznačování teritoria slouží i k posílení svazku mezi partnery.
Hledáním potravy tráví většinu dne. Z korun stromů slézají jen zcela výjimečně, pijí dešťovou vodu zachycenou v dutinách stromů a to zvláštním způsobem - do jezírka namáčejí hřbet ruky a kapky pak olizují ze srsti.
V přírodě nemá gibon lar příliš nepřátel, protože je velmi rychlý, aktivní a pohybuje se výhradně ve větvích, mimo dosah šelem, jako jsou levharti nebo tygři. Je však ohrožen masivním odlesňováním a ztrátou přirozeného prostředí, stejně tak jako lovem kvůli masu a nelegálním odchytem mláďat pro obchod se zvířaty.
Biotop
Horní a střední stromové patro opadavého monzunového a stále zeleného tropického deštného pralesa.
Rozšíření
Od jihu Číny do Jihovýchodní Asie, vyskytuje se i na Sumatře do 2000 m n. m.
Potrava
Převážně sladké ovoce, mladé listy, pupeny, květy, hmyz.
Rozmnožování
Rozmnožují se celoročně, samice přichází do říje každých 30 dní. Březost trvá asi 210 dní, rodí jediné, lysé mládě. Mládě je odstaveno ve dvou letech, ale se skupinou zůstává až do dospělosti (přibližně 9 let). Dospělí jedinec je ze skupiny vyhnán.
Délka života
Dožívá se 30 až 40 let.
Velikost
hmotnost: 4-7 kg (průměr 5,5 kg) délka těla: 45-60 cm
Chov v Zoo Dvorec
Mladý pár sestavený v roce 2014 vytvořil fantasickou dvojici, která plodí zdravá mláďata. Pravidelně se rozmnožují (2015, 2016, 2018, 2019).
Stav ohrožení
Ohrožený druh podle Červeného seznamu UICN.
Zařazen do I. kategorie CITES.
Adoptivní rodič
Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodičPatroni
Michaela BílkováParůžkovi z TeplicHambergerovi Nové HradyChci být patronTřída Savci (Mammalia) Řád Primáti (Primates) Latinský název Hylobates lar Umístění v ZOO Expozice pro gibony lar Spolupráce zoologických zahrad
Jednou z důležitých činností zoo je spolupráce na zachování zdravé populace ohrožených druhů.
Ještě neoslavila první rok a už má dalšího sourozence
Malá samička gibona lara Megi přišla na svět přesně před rokem. Neuplynul ani jeden rok a rodiče jí pořídili dalšího sourozence. Vánoce tak oslaví jako pětičlenná rodina.
Gibon jako dáreček
Největším oceněním práce ošetřovatelů je zdravé, prosperující a rozmnožující se zvíře. Dárek, který obdrželi jen pár dní před Štědrým dnem, je mládě gibona lara.
Hellboy a Oliver mají narozeniny
Bratři, kteří se narodili v odstupu třech let téměř ve stejný den. Narozeniny slavili 8. 2. 2019. Hellboy oslavil 4 roky a Oliver 1 rok.
Gibon lar, též gibon běloruký
je pravděpodobně nejznámějším druhem gibona a tudíž i celé čeledi gibonovití. Gibon lar je stejně jako jiní giboni, vysoce specializovaný na život v korunách stromů.
Prvním mládětem roku je gibon.
Skupinka gibonů čítala před dvěma roky čtyři členy. Velkou radost nám nadělila samice do třetice, 7.února porodila dvojčata. Jedná se o světový úspěch.
▲