Narození bílých jihoafrických lvíčat (Panthera leo krugeri)

Zoologická zahrada přepisuje historii chovu lvů. Ve čtvrtek 4. 5. 2017 byl zaznamenán dlouho očekávaný prvoodchov jihoafrických bílých lvů. Pár těchto vzácných lvů byl do zoo Dvorec dovezen na konci srpna roku 2016. Samice Tia (7 let) a samec Agi (6,5) se poměrně rychle adaptovali na nové prostředí.


Narození bílých jihoafrických lvíčat (Panthera leo krugeri)
Jana Ambrožová 23.5.2017 6705x Tiskové zprávy

Páření probíhalo v polovině ledna. Samice lvů jsou březí cca 116 dní. Koncem dubna bylo již patrno, že spojení bylo úspěšné.

Ve čtvrtek ráno již samice nevylezla z ubikace do výběhu, což není pro její chování obvyklé. Při první kontrole nebyly zaznamenány žádné známky blížícího se porodu. Během další kontroly před polednem měla lvice u sebe tři již očištěná mláďata. Další kontrola v odpoledních hodinách přinesla informaci o čtvrtém mláděti. Měli jsme velkou radost, protože se jedná o první mláďata těchto vzácných bílých lvů (Panthera leo krugeri) v historii Českých a Slovenských zahrad. To jsme netušili, že při večerní kontrole napočítáme mláďat 5. Lvíčata tohoto druhu se rodí bílá a mají modré oči.

Jedná se o největší poddruh lva pustinného, který rodí obvykle 2 – 3 mláďata a velmi vzácně i 4. K dnešnímu dni je mláďatům 19 dní, samice se o všech pět vzorně stará. Přirozený odchov všech mláďat je dalším velkým úspěchem v chovu lvů.

Informace o tomto úspěchu může být zveřejněna až nyní a to proto, že bylo potřeba zajistit samici klid na péči o narozená mláďata. Zaznamenali jsme, že matka občas vynáší mláďata do výběhu.

 


Ilustrační fotografie k článku Mláďata roku 2017

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...

Ilustrační fotografie k článku Křtiny bílých lvíčat

Křtiny bílých lvíčat

Dne 25.6.2017 u nás proběhl křest bílých lvíčat, která dostala africká jména. Spolu s Eliškou Mesfin Bouškovou přijel jako druhý kmotr i Maxime Mededa, který pochází z Beninu.

Ilustrační fotografie k článku Narození bílých jihoafrických lvíčat (Panthera leo krugeri)

Narození bílých jihoafrických lvíčat (Panthera leo krugeri)

Zoologická zahrada přepisuje historii chovu lvů. Ve čtvrtek 4. 5. 2017 byl zaznamenán dlouho očekávaný prvoodchov jihoafrických bílých lvů. Pár těchto vzácných lvů byl do zoo Dvorec dovezen na konci srpna roku 2016. Samice Tia (7 let) a samec Agi (6,5) se poměrně rychle ...

Ilustrační fotografie k článku Lev jihoafrický bílý

Lev jihoafrický bílý

Jedno z nejvzácnějších zvířat na světě Lva jihoafrického bílého můžete vidět v ZOO Dvorec.

Ilustrační fotografie k článku Lvíčata

Lvíčata

Pondělí 28. 5. 2018 se prohnala nad zoologickou zahradou pořádná bouřka s přívalovým deštěm. Nebylo by to nic tak zvláštního, tento rok jsme již několikrát náhlý prudký déšť zaznamenali a likvidovali nánosy bahna a vody v prostorech kam nikdy voda nevnikla.