Lev jihoafrický žije pouze v Jižní Africe v Timbavati a v Krugerovo národním parku.
Je jen jedno místo na světě, kde se opravdu vyskytují bílí lvi ve volné přírodě a tím je Timbavati, oblast hranic Jižní Afriky v sousedství s Krugerovým národním parkem. Bílí lvi nejsou albíni, ale genetická rarita, která se váže unikátně pouze k jediné endemické oblasti na světě - jihoafrické Timbavati.
U jihoafrických lvů se vzácně vyskytuje leucismus, což je ztráta kožního pigmentu způsobující výrazně světlé až bílé zbarvení kůže a srsti. Bílí lvi žijí ve volné přírodě zcela výjimečně (2016 - cca 13 jedinců), v zoologických zahradách je jejich výskyt častější (2016 - cca 100 jedinců).
Mláďata těchto lvů se rodí sněhově bílá a s postupem času se jejich zbarvení mění až do žluté. Barva očí je modrá a barva srsti a hřívy nejsou barevně odlišeny. Celkově jsou mohutnější a vyšší než lvi pustinní a to je řadí za tygra ussurijského na druhou příčku největších šelem na světě.
Polopouště, savany, lesy.
Jižní Afrika, Krugerův národní park a Timbavati.
Loví velké savce - zebry, antilopy, buvoly.
Říje se vyskytuje u samic několikrát do roka. Pár je neustále v blízkém kontaktu a páří se 20 – 40 krát denně. Březost trvá 110 dní. Poté lvice porodí 1 – 4 koťata. Ve volné přírodě se koťata v 80 % nedožijí ani dvou let. V zoologických zahradách je úspěšnost odchovu znatelně vyšší.
10 - 16 let
Měří 2,5–3 metry. Samci váží 150–250 kg, samice váží 110–182 kg.
Od srpna 2016 jsme chovali pár. Šestiletého samce jménem Agi a stejně starou samici Tiu (ta uhynula v roce 2019) jsme transportovali z Polské zoo. V roce 2017 přivedl tento pár na svět unikátní počet mláďat. Jednoho samce a čtyči samice. Všechna mláďata byla odchována přirozeně svými rodiči. V roce 2018 samice Tia porodila tři mláďata, bohužel tato nechala bez zájmu. Lvíčata byla v péči ošetřovatelů.
Zařazen na seznam ohrožených druhů zvířat v Červené knize IUCN.
http://dx.doi.org/10.2305/IUCN.UK.2016-3.RLTS.T15951A107265605.en
Třída | Savci (Mammalia) |
Řád | Šelmy (Carnivora) |
Latinský název | Panthera leo krugeri |
Umístění v ZOO | Výběh pro lvy jihoafrické bílé |
Zoo Dvorec patří k mladším zoologickým zahradám u nás, a ačkoliv je rozlohou neveliká, v mnohém má primát. Připomeňme alespoň počet kočkovitých šelem, který se pohybuje kolem dvou desítek, a největší expozici kober.
Pondělí 28. 5. 2018 se prohnala nad zoologickou zahradou pořádná bouřka s přívalovým deštěm. Nebylo by to nic tak zvláštního, tento rok jsme již několikrát náhlý prudký déšť zaznamenali a likvidovali nánosy bahna a vody v prostorech kam nikdy voda nevnikla.
V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...
Dne 25.6.2017 u nás proběhl křest bílých lvíčat, která dostala africká jména. Spolu s Eliškou Mesfin Bouškovou přijel jako druhý kmotr i Maxime Mededa, který pochází z Beninu.
Zoologická zahrada přepisuje historii chovu lvů. Ve čtvrtek 4. 5. 2017 byl zaznamenán dlouho očekávaný prvoodchov jihoafrických bílých lvů. Pár těchto vzácných lvů byl do zoo Dvorec dovezen na konci srpna roku 2016. Samice Tia (7 let) a samec Agi (6,5) se poměrně rychle ...
Jedno z nejvzácnějších zvířat na světě Lva jihoafrického bílého můžete vidět v ZOO Dvorec.