Kobra černá

Jedná se o velmi agresivní druh, který může dosahovat délky více než dva a půl metru. To z ní dělá velmi nebezpečný druh. Avšak žije skrytým způsobem života a je plachá.


Kobra černá

Hřbetní část těla bývá tmavě šedá až černá. Spodní část těla je světle šedá až bílá s černými skvrnami. Ventrální šupiny v oblasti krku a hrdla jsou krémové nebo žluté s černými pruhy. Okolí tlamy je také světlé s černými pruhy.

Aktivní je převážně ve dne. Zdržuje se jak na zemi tak v korunách stromů, kde může vystoupat až do výšky 10 metrů. Noc tráví v úkrytu. Ten může zajistit stará nora po jiném zvířeti, dutina stromu, podemletý břeh apod. Ze všech druhů afrických kober se tato nejvíce vyskytuje ve vodě. Pokud se dostane do nebezpečí, je velice útočná. Jako jiné kobry se postaví to útočné pozice, kdy zvedne první třetinu svého těla a roztáhne kápi.

Nemá schopnost plivat jed. Její jed je silně neurotoxický. Tato kobra může být velmi nebezpečná právě pro značné množství jedu, jež dokáže při jediném kousnutí vstříknout, a pro agresivitu, s níž se brání. Jedno kousnutí obsahuje průměrně 571 mg jedu. Statisticky připadá na kobru černou nejmenší počet případů uštknutí člověka kobrou v Africe, což je dáno zejména jejím způsobem života převážně mimo civilizaci. 

Biotop

Nejčastěji lesnaté oblasti, travnaté savany. Jedná se o dobře adaptabilní druh. Zdržuje se v blízkosti vody. Areál výskytu může zasáhnout až do nadmořské výšky 2.000 m n. m.

Rozšíření

Vyskytuje se ve východní a střední Africe ve státech Ghana, Togo, Benin, Nigérii, Rovníkovou Guineu, Kamerun a Gabun, Republiku Kongo, Středoafrickou republiku, Jižní Súdán, Demokratickou republiku Kongo, severní Angolu a malou část Ugandy, Rwandy a Burundi.

Potrava

Loví savce, ptáky, plazi a ryby. Zaznamenáno bylo také pojídání vajec.

Rozmnožování

Před pářením kobry tohoto druhu provádějí zásnubní tanec. Samice bývají v tomto období velice agresivní. Kladou 10–25 vajec. Vejce jsou kladena do dutin stromů, termitišť, skalních dutin, nebo samice mohou vytvářet vlastní hnízda.

Délka života

V zajetí až 28 let.

Velikost

Kobra černá je největší z pravých druhů kober. Její průměrná délka se pohybuje mezi 140 až 220 cm. Mláďata po narození měří 25 až 40 cm.

Chov v Zoo Dvorec

Chováme od roku 2013. Úspěšný odchov proběhl v roce 2021. Samice nakladla 9 vajec o velikosti 7 cm. 

Stav ohrožení

Málo dotčený druh  podle Červeného seznmu IUCN.


Červený seznam IUCN- Naja melanoleuca


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaPlazi (Reptilia)
ŘádHadi (Serpentes)
Latinský názevNaja melanoleuca
Umístění v ZOOPavilon s jedovatými plazy Venomous