- Návštěva
ZOO Dvorec- Úvodní strana »
- Zvířata a expozice »
- Mapa ZOO
Mapa ZOO Dvorec včetně pavilónů
Aktuální mapa pavilonů a výběhů v Zoologické zahradě Dvorec u Borovan.
Na chladnější období roku se některá zvířata stěhují do zimovišť, proto je nemůžete vidět ve venkovním výběhu.
Aktuální mapa ZOOLOGICKÉ ZAHRADY DVOREC u BOROVAN
Na chladnější období roku se některá zvířata stěhují do zimovišť, proto je nemůžete vidět ve venkovním výběhu.
1Výběh pro kočkodany obecné a lemury kata
Expozice pro kočkodany obecné a lemury kata najdete po levé straně za vstupní bránou do ZOO. Přes léto jsou zde oba tyto druhy vidět. Lemuři v zimní sezóně zůstávají ve vnitřním prostoru, navazujícím na expozici. Kočkodani přes zimu mají možnost být vevnitř, ale během slunečných dnů bývají venku. Ke svým hrám využívají kmeny a kameny nebo zavěšená lana.
Expozice je pro oba druhy celoroční, ale v zimě jsou venku pouze za slunných dní.
2Voliéry pro papoušky
Ara ararauna, ara zelenokřídlý, kakadu bílý
Voliéry najdete jako první po vstupu do areálu. Dvě stejně velké těsně sousedící voliéry jsou vybaveny větvemi a parkosy. Okolí voliér je osázeno tůjemi a květinami. V první voléře sídlí papoušci ara ararauna a ara zelenokřídlý. V části druhé je kakadu bílý. Nedivte se až vás všichni naši papoušci budou zdravit.
Při poklesu venkovních teplot jsou papoušci přemístěni na zimoviště v areálu zoo.
3Expozice rysy
Expozice pro rysy se nachází kousek od vstupu. Obydlena je párem rusů ostrovidů. Často odpočívají na své boudě v expozici nebo se prochází podél skla. Prostor je vybaven živými stromy, kameny, parkosy. Z pohledové strany pro návštěvníky je spodní část tvořena sklem a horní část plotovým dílem. Expozice je zcela uzavřena.
4Voliéra pro africké ptactvo
Pelikán bílý, ibis posvátný, zoborožec šedolící, jeřáb královský
Přírodní výběh najdete po levé straně od vstupu do areálu za výběhem lemurů kata. Prostor je ohraničen plotovými díly, zadní strana plná prkená. Voliéra je pobývána pouze v letní sezóně. V levé části se nachází pelikán bílý, ibis posvátný a zoborožec šedolící. V pravé části se nachází jeřáb královský.
Voliéra je pouze sezónní. V zimní sezóně se zvířata přesouvají na Zimoviště ptáků. Přesun probíhá přibližně v říjnu.
5Pavilon pro hrocha
Hroch obojživelný, hrabatka drsná
Pavilon HIPPO se nachází 70 m od vstupní brány. Vnitřní prostor je vybaven souší a bazénem. Návštěvník má možnost pozorovat hrocha přes skleněné výplně. V uličce ve vnitřním prostoru je umístěno akvaterárium s hrabatkami drsnými. V sezóně lze zevnitř pozorovat jeřáby královské.
Na pavilon navazuje venkovní přírodní výběh s bazénem, pískovištěm, kameny a kmeny. Pavilon byl otevřen v dubnu 2016.
Ve venkovním výběhu je hrocha možné vidět v letní sezóně, nebo za teplých slunečných dní na začátku a na konci zimní sezóny.
6Pavilon BONGO
Pavilon BONGO je určený k chovu šimpanzů učenlivých a je umístěn naproti Pavilonu HIPPO. Svůj název nese od prvního obyvatele a sice šimpanze Bonga.
Expozice je rozdělena na venkovní a vnitřní část. Vnitřní část je návštěvníkům nepřístupná, ale je prosklená, takže se dá dovnitř podívat. Prostor je rozdělen na dvě oddělitené ložnice a manipulační prostor pro ošetřovatelé. Prostor je vybaven palandami, parkosy, houpačkami. Venkovní prostor je vybaven parkosy, lany, houpačkou.
7Letní expozice pro surikaty vlnkované
Expozice se nachází u pavilonu Bongo. První část je vnitřní prostor, který je prosklený a uzavřený. Slouží surikatám jako jejich nora. Je propojen s venkovním prostorem, do kterého si mohou sami probíhat.
Ve venkovním prostoru je umístěno umělé termitiště a různé kmeny. Prostor je vysypán pískem. Z přední části je expozice prosklená a ze zhora otevřená.
Expozice je pouze sezónní. Na zimu jsou přesunuti do pavilonu Wanawake.
8Expozice pro želvy (pouze letní období)
Želva ostruhatá, želva pardálí, želva pralesní
Výběh je určený pro africké a jihoamerické želvy, které zde pobývají pouze přes léto. Prostor se nachází na začátku zoo naproti expozice gibonů. Má kruhový tvar, je tvořen nízkou zídkou. Jsou zde umístěny kameny a rostou zde stromy. Žijí zde tři druhy želv: Želva ostruhatá, želva pardálí a želva pralesní.
V zimních měsících jsou želvy umístěny v zázemí.
9Expozice pro gibony lar
Výběh se nachází v přední části zoo mezi servali a fenky. Vysoký výběh ohraničený ze třech stran kovovou konstrukcí navazující na budovu s prostupem do vnitřní ubikace. Ve výběhu jsou stromy, větve a lana.
Prostor obývá chovný pár a tři jejich mláďáta. Výběh obývají celoročně, ale v zimních měsících tráví více času ve vnitřním prostroru, který je pro návštěvníky nepřístupný.
10Výběh pro paviány babuin
Výběh najdete na trase vedoucí kolem gibonů a fenků. Vysoký prostor je plně uzavřen a rozdělen na několik částí. Přiléhá ke zděné budově s průlezem do vnitřní ubikace. Vnitřní prostor je možné vidět z pavilonku s vodními a suchozemskými želvami a krokodýli. Venku i uvnitř jsou umístěny parkosy a větve, kameny. Zavěšené jsou palandy a houpačky.
Prostor celoročně obývá skupina paviánů babuinů.
11Výběh pro medvěda hnědého
Výběh pro medvěda s jezírkem, hrabavištěm, kmeny a kameny. Na venkovní výběh navazuje brloh. Medvěda lze pozorovat z návštěvnické trasy vedoucí kolem paviánů. Výběh byl otevřen v roce 2009 za asistence pana Míši Černého z Českého Krumlova.
Expozice je celoroční, ale v zimním období se medvěd ukládá ke krátkému zimnímu spánku v brlohu.
12Expozice pro lvy pustinné a lvy jihoafrické bílé
Lev pustinný, lev jihoafrický bílý
Jedná se o dva přibližně stejně velké výběhy. Pravou část o bývají lvi jihoafričtí bílý a levou část obývají lvi pustinný. Oba výbehy jsou ohraničeny do výšky. Vybaveny palandami, kmeny a kameny. Na výběhy v dolní části navazují domečky s prostupem a šupákem.
Zvířata je možné pozorovat ve výběhu celoročně. Krásný výhled je ze srubu nad tímto výběhem.
13Expozice pro tygry indické
Přírodní výběh je umístěn na prohlídkové trase po pravé straně směrem k lesu. Výběh je rozdělen na dvě části. Ty jsou od sebe oddělitelné. Vybaveny jsou palandami ze dřeva, parkosy a kameny. Ve větší ze dvou částí se nachází jezírko. Z obou dvou výběhů je možnost schovat se v domečku.
Expozice je celoroční.
14Výběh pro levharta
Výběh naleznete naproti výběhu tygrů indických. Přírodní výběh je doplněn kmeny, jezírkem, kameny, vzrostlými keři a palandami. Na venkovní výběh navazuje vnitřní ubikace. Pohled do výběhu je z prohlídkové trasy, zadní část výběhu je plná. Ve výběhu chováme jednoho samce.
Expozice je celoroční.
15Africká vesnička Wanawake
Ženetka levhartí, ženetka skvrnitá, mangusta tmavá, mangusta žíhaná, promyka červená, cibetka africká
Africká vesnička Wanawake se bude skladát ze dvou částí.
První část je zatím ve výstavbě. Bude se jednat o vesničku v africkém stylu. Budou zde domečky se sezónní expozicí pro malé africké šelmy a plameňáky.
Vesnička bude mít návaznost na pavilon Wanawake, který si již teď můžete prohlédnout. Před vstupem se můžete na chvíli posadit a odpočinout si v malé odpočinkové zóně s palmami. Když přijdete dovnitř pavilonu, tak budete mít zvířata z obou stran. Expozice jsou z návštěvnického pohledu částečně prosklené a částečně z prodyšného pletiva. I vevnitř se můžete posadit na dřevěných kostkách uprostřed pavilonu.
Některé druhy jsou zde umístěny celoročně, pro některé druhy slouží Wanawake jako zimoviště.
16Výběh pro lvy jihoafrické bílé
Tento výběh obývají tři lvice z unikátního odchovu paterčat z roku 2017. S nimi je zde i jejich o rok mladší sestra.
Nyní už jsou dospělé. Pro válení a odpočívání jsou pro zvířata ve výběhu postaveny palandy ze dřeva. Dále jsou zde umístěny kameny a různé parkosy. Výběh je oplocen ze všech stran. Na výběh navazuje vnitřní ubikace - domek, který slouží jako úkryt.
Lvi obývají výběh celoročně.
17Pavilon pro drápkaté opičky
Tamarín pinčí, tamarín sedlový, tamarín bělohubý, kosman bělovousý, pásovec štětinatý
Pavilon pro jedny z nejměnších primátů na světě najdete uprostřed areálu. Lze ho obejít kolem dokola. Tvar pavilonu je šestihran uvnitř je rozdělen na čtyři prostorné samostatné expozice, do kterých návštěvník nahlíží skrze okna. Do pavilonku se nastěhovaly čtyři druhy mini opiček - tamaríni pinčí, tamaríni sedlový, tamaríni bělohubý a kosmani bělovousý. V expozici kosmanů bělovousých můžete vidět na zemi pobíhat pásovce štětinatého. V každé expozici jsou nainstalovány větve tak, aby se v nich mohla zvířata přirozeně pohybovat.
Expozice je celoroční
18Voliéra pro zoborožce naříkavé a jeřáby královské
Zoborožec naříkavý, jeřáb královský
Prostorný, přírodní výběh najdete ve střední části zoo po pravé straně hned vedle pavilonku drápkatých opiček. Je zasíťován, ohraničen ze dvou stran plným plotem, z jedné strany vzrostlými jehličnany, pohledová čás je po celé délce kolem chodníků.
V zimní sezóně jsou zvířata přesouvána na zimoviště ptáků.
19Voliéra pro puštíky
V prostřední části zoo na levé straně prohlídkové trasy najdete přírodní voliéru pro puštíky hnědé. Ve voliéře je chováno trio. Jejich prostor je prorostlý stromy a dělá jim přirozené přišeří, takže puštíci se musí někdy více hledat. K úkrytu využívají navazující budku.
Zvířata obývají prostor celoročně.
20Výběh pro šakaly čabrakové
Výběh při prohlídce areálu zoo najdete po levé straně směrem k lesu za výběhem rysů ostrovidů. Expozice je z části osázena jehličnany a výhled na něj je možný pouze z jedné strany od buvolů. Tvar výběhu je obdélníkový, uprostřed s množstvím kamenů a keřů. Pro šakala to představuje dokonalý úkryt, takže i když vy ho nevidíte on Vás ano.
Expozice je celoroční.
21Výběh pro buvoly domácí
Výběh pro buvola domácího najdete v zadní části zoo. Z jedné strany je ohraničen lesem. Celý výběh je oplocen. Zvířata lze pozorovat po celé délce výběhu. Prostorný rybníček slouží ke koupeli zvířat v teplých letních dnech. Ve výběhu je přístřešek, velké větve, kmeny a kameny.
Zvířata je zde možné vidět po celý rok.
22Výběh pro zvířata amerického kontinentu
Tapír jihoamerický, mara stepní, pekari páskovaný
Při prohlídce narazíte na tento přírodní výběh v prostřední části areálu. Celý výběh lze obejít dokola. Z venčí je výběh osázen listanými keři a květinami. Ve výběhu je chován tapír jihoamerický jménem Boris, kapybara Theodor, mary stepní. Ve výběhu je bazének, stromy a kameny. Oddělená spodní část je určena pro skupinu pekari páskovaných. V expozice se nachází domečky jako úkryt pro zvířata.
Pro mary a pekari je expozice celoroční. Tapír a kapybara se v zimní sezóně přesouvají na zimoviště.
23Expozice pro dikobrazy obecné
Expozice pro dikobraze obecné se náchází mezi Jihoamerickým výběhem a psy hyenový na cestě do pavilonu Wanawake. Expozici obývá chovný pár a tři jejich mláďata. Uprostřed mají velký kořen. Část s domečkem je plně vyplněn, jinak je ohraničeno plotovými díly a sklem.
Zvířata jsou zde umístěna po celý rok.
24Výběh pro psy hyenové
Expozice vznikla v létě 2019 a na koci srpna se stala domovem třech jedinců této psovité šelmy. Venkovní prostor je vybaven jezírkem, velkými i menšími kmeny a kameny. Prostor je ohraničen plotoými díly. Na venkovní prostor navazuje vnitřní prostor.
Návštěvník má jedinečnou příležitost pozorovat chování nejohroženější psovité šelmy Afriky.
Expozice je celoroční.
25Expozice pro lamy guanako
Výběh se nachází v zadní části zoo po pravé straně za expoznicí zvířat z Jižní Ameriky. Celý prostor je ze třech stran pohledový, ohraničený plotem. Na spodní část navazuje domeček s krmelcem.
Zvířata zde pobývají celoročně.
26Expozice pro hyenu skvrnitou
Expozice se nachází v zadní části zoo, vedle stáje a naproti pakoňům. Návštěvníci mají možnost vidět hyenu ze dvou stran. Na výběh navazuje uzaviratelná bouda se šupákem. Výběh je vybaven stromy, parkosy, kameny a jezírkem.
Expozice je celoroční.
27Výběh pro africké kopytníky
Watusi, pakůň žíhaný modrý, zebra chapmanova, přimorožec šavlorohý
Výběh s africkými kopytníky najdete v zadní části zoo. Je rozdělen na několik částí.
V jedné jsou chováni watusi. V druhé části jsou pakoni. V největší části jsou chovány zebry chapmanovi s pakoni. Uprostřed výběhu je přístřešek, který je spojený, ale každý z druhů má samostatný přístup. Při procházení návštěvnické trasy je z pravé strany vytvořena odbočka navazající na vyhlídku do výběhu zeber. Pokud využijete možnost posezení na lavičkách ocitnete se rázem na afrických pláních a můžete nasávat atmosféru vzdálených krajů. V poslední části se nalézají přímorožci šavlorohý a pakůň žíhaný modrý.
Pakoně, zebry a přímorožci jsou na zimní sezónu přesouvání do stájí. Watusi zde zůstávají po celý rok.
28Výběh pro domácí zvířata
Tento přírodní výběh je poslední na prohlídkové trase. Je umístěn v klidné zastíněné části areálu. Je ohraničen plotovými díly. Ve výběhu se nalézá velbloud dvouhrbý a kozy. Všechna zvířata zůstávají ve výběhu celoročně.
SUstájení kopytníků
Hala s vybudovanými stájovými boxy je určena k ustájení antilop a dalších kopytníků v době nepříznivého počasí a v zimním období.
29Pavilon s jedovatými plazy Venomous
Kobry rodu Naja, mamba černá, krokodýl nilský jihoafrický, mirikina noční, kuandu obecný
Pavilonek se nachází na krátké prohlídkové trase vedoucí od pokladny doprava, směrem dolů a kolem pergoly. Uvnitř pavilonu je 43 terárií s jedovatými hady (kobry, mamby), na konci pavilonu je ubikace pro mirikinu Azarovu a kuandu obecného. Na začátku pavilonu je umístěno akvaterárium pro krokodýly nilské. Pavilon je po celé délce svažitý, bezbariérový. Uprostřed chodby je zachována původní studna jejíž založení se datuje k letem 1910 - 1915 . Je zakryta mříží a osvětlena. V době větších srážek je možné vidět jak spodní voda vtéká mezi kameny do studny . Zprovoznění pavilonu - 8/2014.
30Pavilonek s akvaterárii
Krokodýl nilský, kožnatka čínská, kajmanka dravá, želva pardálí, trnorep skalní, leskoptev dlouhoocasá
Pavilonek najdete pokud po vstupu do areálu odbočíte v pravo a projdete kolem pergoly po kamenné cestě. Vstup do pavilonku je mírně svažitý.
Po levé straně je velké prostorné akvaterárium s krokodýli nilskými, které lze pozorovat i z venku. Po pravé straně je akvaterárium s kožnatkou čínskou. Přímo proti vstupním dveřím je akvaterárium s kajmankou dravou, nad ní terárium s trnorepy a suchozemskými želvami. V horní části je voliérka pro leskoptve dlouhoocasé. Skleněným průhledem po pravé straně je možné pozorovat paviány babuin ve vnitřním prostoru.
31Kaloni a Daman skalní
Nachází v přední části zoo, u pavilonu Venomous. Expozice je prosklená z části Hospůdky U krokodýla. Můžete se tak zde občerstvit a zároveň pozorovat zvířata.
V expozici můžete nalézt skupina kaloňů plavých a samec damana skalního. Prostor je vybaven kameny a parkosy, z části je prosklený a a z části je z prodyšného pletiva.
Zvířata jsou zde umístěna pouze v letní sezoni. Na zimní sezónů se přesouvají do pavilonu Wanawake.
OHospůdka u krokodýla
Hospůdku najdete po vstupu do areálu kolem pokladny odbočíte do prava a vydáte se rovně dolů. Po pravé straně uvidíte nápis Hospůdka u krokodýla a podél zdi ležícího dřevěného krokodýla. Zařízení slouží k občerstvení, zakoupení suvenýrů.
V letní sezóně je otevřen stánek i v zadní části zoo, ale zimní sezóně je možné si zakoupit občerstvení či suvenýr pouze zde v Hospůdce u Krokodýla.
SUVENÝRYDřevěný srub, pódium, dětské hřiště, prodejna suvenýrů a hraček
Za výběhem Jižní Ameriky narazíte na dřevěný srub se slaměnou střechou na něž navazujeme pódium, na kterém se konají vystoupení, přednáška a jiné akce. Ve srubu je možnost posezení.
Za dětským hřištem se nachází sezónní stánek s drobnými upomínkovými předměty, pitím a zmrzlinou
wcSociální prostory
Pokladna je po pravé straně vstupní brány.
Bezbariérové toalety jsou umístěny na začátku areálu za vstupem do zoo. Jsou zde zbudovány toalety 1 x pro pány a dva pisoáry, 3 x pro dámy a 1x pro invalidy. Na dámských sociálech je přebalovací pult.
PPlocha pro parkování
Odstavná plocha pro motorová vozidla se nachází od zoo na druhé straně silnice. Zpevněný prostor je vysypán štěrkopískem, ohraničen z jedné strany lesem a ze třech stran zelení. Parkování je možné pro osobní automobily a autobusy.
Parkoviště je zpoplatněno. Není zde možné parkovat přes noc.
▲