- Návštěva
ZOO DvorecMedvěd hnědý
Jde o největší evropskou šelmu, která se v historii vyskytovala a i nyní se vzácně vyskytuje na území ČR.
Jedná se o mohutnou šelmu s hustou dlouhou srstí, velkou hlavou, dlouhými drápy. Barva srsti se liší podle poddruhu, od světle hnědé po tmavě hnědou.
Medvědi jsou samotáři, pouze v době říje vyhledává samec samici. Může dojít k bojům pokud se samice rozhodne samce nepřijmout.
Vetšinou jsou aktvní ve dne, ale mohou být aktivní i vnoci. V zimních měsích se ukládají k zimní spánku neboli hibernaci.
Biotop
Hornaté oblasti s hustým zalesněním.
Rozšíření
Obývá lesy Asie, Evropy i Severní Ameriky.
Potrava
Jejich stravu tvoří hlavně rostlinná složka – to jest nejrůznější bobule, houby výhonky a pupeny a vůbec nejraději si pochutnává na ostružinách, borůvkách a malinách. Pravdou je i to, že umí krást včelám med, což také s oblibou dělá. Zhruba deset procent jeho stravy pak tvoří i hmyz, ryby a drobná zvířata. Někdy uloví i zvíře velikosti srnce.
Rozmnožování
Samice je březí 8-9. Mláďata rodí v období zimního spánku nebo až po skončení. Rodí 2-3 mláďata o váze přibližně 500 g. Mláďata jsou po narození slepá a zcela závislá na matčině mléku. Později vylézají z nory a hledají potravu spolu s matkou, se kterou zůstávají 2 - 4 roky.
Zajímavý je rovněž i fakt, že vývoj oplozeného vajíčka uvnitř těla samice započíná ve skutečnosti až koncem léta a tedy hovoříme o několika prvních měsících březosti medvědice jako o utajené březosti. Samice má díky tomu před zimou ještě o něco náročnější úkol než samci – musí si nasbírat dostatečné tukové zásoby nejen pro udržení svých životních funkcí, ale i pro výživu mláďat.Pokud zabřezne v nevhodnou dobu dokáže pozdržet vývoj embria a až sama uzná za vhodné uvolní vajíčko k vývoji. V případě, že neměla dostatek tukových zásob v průběhu zimního spánku, může dojít k úhynům narozených mláďat.
Délka života
Tito medvědi se v přírodě dožívají 25 let, v zajetí až 50.
Velikost
Jejich silné, mohutné tělo váží u samic kolem 200 kg, u samců dokonce až 300 kg a někdy i více. Rekord drží medvěd s hmotností celých 480 kg. Co do velikosti, dosahuje obvykle kolem 2 m. Samice bývají stejně jako u většiny savců menší než samci.
Chov v Zoo Dvorec
Medvědice Airina, poslední odchov medvěda brtníka v ZOO Brno v roce 1996.
Stav ohrožení
Málo dotčený druh podle Červené seznamu IUCN.
Červený seznam IUCN- Ursus arctos
(V ČR se jedná o kriticky ohroženou šelmu.)
Zařazen do II. kategorie CITES.
Adoptivní rodič
Jan a Jiřina TeuscheloviMichal SvobodaChci být adoptivní rodičPatroni
Pavlína JabůrkováChci být patronTřída Savci (Mammalia) Řád Šelmy (Carnivora) Latinský název Ursus arctos arctos Umístění v ZOO Výběh pro medvěda hnědého Medvědí narozeniny
27. narozeniny oslavila medvědice Airina obklopena návštěvníky, kteří jí přišli popřát hodně zdraví a dlouhá léta.
Zvířata a zimní spánek
Často se setkáváme s názorem, jestli už máme „zazimovaná“ zvířata a zda už spí. S úsměvem na rtech musíme vždy odpovědět – bohužel.
Medvědici je 22 let
Narozeniny naší medvědice Airiny - dostala nové kmeny a větve do výběhu a narozeninový dort z pudinku, ovoce, rozinek a piškotů. Přejeme jí vše nej....
▲