Kobra indická

Kobra indická patří mezi jedny z nejznámějších druhů jedovatého hada. V Indii patří mezi tzv. “velkou čtyřku”, což jsou nejnebezpečnější hadi Indie.


Kobra indická

Zbarvení dospělých jedinců je nejčastěji tmavě hnědá, olivová až černá. Přezdívá se mu “brejlovec”, protože má na svrchní straně krku kresbu, která při jeho roztažení připomíná brýle, což je právě její netypičtější znak. Ten ovšem může i chybět. Na hřbetu mají bílé, či žluté tečkování, které se může prolínat do vzoru úzkých světlých příčných pruhů. Spodní strana hada je světlá, většinou šedivá až žlutavá s tmavým pruhem na spodní straně krku.

Je aktivní za soumraku až v nočních hodinách Nejvíce je aktivní zejména při hledání potravy, či v období rozmnožování. Umí výborně plavat a lézt, ovšem nejčastěji se drží při zemi. V případě ohrožení se charakteristicky postaví, zvedne první třetinu svého těla a roztáhne kápi.

V Indii žije téměř 300 druhů hadů, ale poze 4 mají na svědomí většinu útoků, mezi ně patří právě kobra indická. Jed kobry indické napadá převážně dýchací soustavu. Účinky jedu se na člověka začínají projevovat po několika minutách.

Biotop

Jejím přirozeným prostředím jsou lesy, travnaté plochy a obdělávané krajiny. Často je k nalezení v blízkosti vesnic či rýžových polí, kde je dostatek potravy. Vyskytuje se i v oblastech Himálají do výšky 4.000 m n. m. Vyhýbá se lokalitám se suchým podnebím.

Rozšíření

Většina území Pákistánu a Indie, dále na území Srí Lanky, Bangladéše. Nepálu, Bhútánu a pravděpodobně i ve východní části Afghánistánu.

Potrava

Loví hlodavce, žáby a další plazy.

Rozmnožování

Samice kladou do opuštěných nor vejce od dubna po červenec. Mláďata se líhnou za 49–70 dní. Samice se zdržují okolo hnízda a vejce chrání před predátory.

Délka života

Může se dožít až 24 let.

Velikost

Dospělý jedinci měří 180 až 220 cm. Jedinci ze Srí Lanky jsou zpravidla delší. Mláďata po narození měří 20 až 30 cm.

Chov v Zoo Dvorec

Kobra indická započala chov kober v naší zoo. V roce 2001 jsme obdrželi dospělou samici. Později jsme do chovu zařadili další pár a v roce 2017 poprvé rozmnožili.


Chováme v poddruzích kobra i. pákistánská (Naja naja karachinensis) a kobra i. cejlonská (Naja naja polyocellata)

Stav ohrožení

Málo ohrožený druh podle červeného seznamu IUCN.


Červený seznam IUCN- Naja naja


Zařazen do II. kategorie CITES.


CITES- Naja naja


Adoptivní rodič

Daňová Kobra – Celní správa ČR, Finanční správa ČR, Policie ČR
Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaPlazi (Reptilia)
ŘádHadi (Serpentes)
Latinský názevNaja naja
Umístění v ZOOPavilon s jedovatými plazy Venomous
Ilustrační fotografie k článku Mláďata roku 2017

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...