Kobra siamská

Středně velká kobra se štíhlejší stavbou těla v porovnání s ostatními druhy z rodu. Barva je velmi variabilní.


Kobra siamská

Zbarvení tohoto druhu je velmi variabilní, neboť se vyskytují od nevýrazné šedé přes hnědou, ale i černou. Její kresba na těle je také různá, obvykle je tělo pokryto bílými skvrnami nebo pruhy. Pokrytí bílé barvy může být dokonce téměř po celém těle. Výrazná černobílá fáze je běžná ve středním Thajsku, v západní části této země je kobra siamská spíše černá, zatímco z jiných lokalit je spíše hnědá. Znak na kápi je také velmi variabilní, může být brýlový, kruhový, nepravidelný nebo žádný.

Kobra siamská je spíše denní druh hada, avšak může být aktivní i v noci. Při ohrožení je tento druh obecně plachý a hledá útočiště v nejbližším úkrytu. Během soumraku a noci je agresivnější a s největší pravděpodobností se postaví a plive jed. Uštknutí tímto hadem je vzácnější, neboť raději plivou, než koušou. Při kousnutí ale drží a divoce žvýkají.

 

Biotop

Obývá řadu stanovišť, jako jsou nížiny, kopce, pláně, lesy i pralesy. Zdržují se v okolí lidských sídel, kde je hojná potrava.

Rozšíření

Vyskytuje se v jihovýchodní Asii jež je Thajsko, Kambodža, Vietnam a Laos. Je pravděpodobné, že se může vyskytovat ve východním Myanmaru.

Potrava

Její potravou jsou hlavně hlodavci, ropuchy, ale i jiný hadi.

Rozmnožování

Kobra siamská je vejcorodý druh hada, samice klade 13 - 19 vajec. Mláďata se líhnou po 48 - 70 dnech v závislosti na teplotě při inkubaci a jsou dlouhá 12 - 20 cm, můžou se však líhnout i 32 cm dlouhá mláďata. Pohlavně dospívají okolo 5 roku života.

Velikost

Dospělí jedinci měří v průměru 90 až 120 cm, ale vzácně mohou dosáhnout délky až 160 cm. Mláďata po narození měří 12 až 20 cm.

Chov v Zoo Dvorec

Kobru siamskou chováme od roku 2013, v roce 2018 se nám podařilo odchovat 6 mláďat.

Stav ohrožení

Zranitelný druh podle Červeného seznamu IUCN.


Červený seznam IUCN- Naja siamensis


Zařazen do II. kategorie CITES.


CITES- Naja siamensis


Adoptivní rodič

Klára Majerová
Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaPlazi (Reptilia)
ŘádHadi (Serpentes)
Latinský názevNaja siamensis
Umístění v ZOOPavilon s jedovatými plazy Venomous