- Návštěva
ZOO DvorecHroch obojživelný
Též nazývaný „říční kůň“ je velký sudokopytník z čeledi hrochovitých, adaptovaný k životu ve vodním prostředí. Vyskytuje se v Africe na jih od Sahary.
Hroši jsou afričtí kopytníci, kteří jsou adaptováni jak k životu na souši tak ve vodě. Drží se ve stojatých vodách či pomalu tekoucích vodách. Den tráví ve vodě a v noci se vydává za potravou. Hroch je býložravec a živí se travinami a různými vodními rostlinami.
Žijí ve stádech v menším stádu je pouze jeden samec a několik samic s mláďaty. Ve velkých skupinách může být víc samců, ale bude mezi nimi panovat přísná hierarchie. Mladí samci jsou ze skupin vyháněni. Většinou tvoří mládenecké skupiny. Když dospějí, tak se souboji uchází o místo ve stádě. Ve stádě smí zůstat pouze vítěz.
I přestože jsou hroši býložravci, jsou to jedny z nejnebezpečnějších zvířat na světě. Jsou totiž silně teritoriální a na narušitele neváhají zaútočit. Své území si označují trusem, který rozmetají ocasem.
Hroši jsou neplavci. Ve vodě se pouze odrážejí od dna nebo se po dně chodí. S jedním nádechem dokáží pod vodou vydržet 3-5 minut. V případě potřeby to může být i víc.
Po slonovi a nosorožci je to třetí největší suchozemnský savec.
Biotop
Řeky, jezera, bažiny a jiné druhy vod.
Rozšíření
Celá subsaharská Afrika, největší zastoupení má v Ugandě v Keni.
Potrava
Různé druhy rostlin, trav a někdy okusují i keře a sbírají spadlé ovoce. Spásají také vodní rostliny, které jim pomáhají trávit složitý žaludek. V noci se pase na souši.
Rozmnožování
Hrošice je březí 230-240 dní a rodí většinou jedno mládě. Kojeno je asi 8 měsíců. Malá mláďata vozí matka na hřbetě.
Délka života
Ve volné přírodě až 40 let, v zajetí až 55 let.
Velikost
Dospělý samec váží 3-3,5t, měří 3 m, 160 cm v kohoutku. Samice mohou být až o třetinu menší.
Chov v Zoo Dvorec
Od roku 2016 chov mladého samce narozeného v Maďarsku v roce 2008. Dovezen ze ZOO Magán.
Stav ohrožení
Zranitelný druh podle Červeného seznamu IUCN.
Zařazen do II. kategorie CITES.
Adoptivní rodič
Stanislav KosourChci být adoptivní rodičPatroni
MUDr. Pavel SadovskýVeronika ToncarováPetr EremiášChci být patronTřída Savci (Mammalia) Řád Sudokopytníci (Artiodactyla) Latinský název Hippopotamus amphibius Umístění v ZOO Pavilon HIPPO I hroši mají svůj mezinárodní den
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius), africký obávaný tlustokožec.
11. narozeniny hrocha Bubórka
První červencová neděle patřila oslavě narozenin největšího savce v naší zoo.
▲