Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit
počet0
cena0

PF 2022

Je čas rekapitulovat co vše se za poslední rok dělo a nastává čas nových výzev a plánů.


Datum: 31.12.2021 | Zhlédnuto: 203x

Končící rok 2021 byl obrovským mezníkem v historii lidstva a celé planety. Stejně tak bychom mohli rekapitulovat život v zoo.

Od počátku roku, kdy nejasná pandemická situace a další osud zoo způsobovali nejistotu, obavy a strach, byla největším pilířem vstřícnost a solidarita lidí.

Překonat překážky pomáhalo vědomí, že jsou zde tvorové, kteří nás potřebují a vyžadují péči v každé situaci. Odměnou pro každého chovatele a ošetřovatele je vždy dobře prosperující, zdravé zvíře a bonusem narozená mláďata. Radovali jsme se tak ze dvou telátek od vahumského skotu watusi, selátek jihoamerického prasete pekari, mary stepní i mnoha kůzlátek. V teráriu se zdařile líhla mláďata kober. U primátů nás mile překvapil odchov samečka kočkodana obecného narozeného v červenci. Starší pár lvů pustinných si také pořídil mládě, o které se pečlivě starají oba rodiče. V ptačím světě proběhl největší babyboom za celou dobu chovu u ibisů posvátných. První oplozená snůška u leskoptví tříbarvých přinesla nové zkušenosti do další snůškové sezóny. Malé šelmy promyky červené po několika neúspěšných odchovech zdárně vychovaly dvě mláďata a mangustí rodina se rozrostla o jednoho potomka.

Největším vytyčeným cílem pro rok 2021 bylo dokončení pavilonu Bongo. Tento slib byl naplněn na začátku prosince a šimpanz Bongo našel kvalitní a odpovídající prostor k životu, který snad v budoucnu nebude sdílet sám. Souběžně s touto velkou stavbou probíhala oprava výběhu po domácích prasatech pro chov dikobrazů. S koncem roku započala výstavba nové haly určené pro zimní ubikaci pro malé savce, kteří doposud nebyli vystavováni. Otevře se tak další možnost pro návštěvníky, kterým bude umožněno vstupovat do haly a pozorovat zvířata v teple a z blízka.

Myslíme na malé i velké návštěvníky.

Pro konání vystoupení, besed a setkání s návštěvníky byla u dětského hřiště zbudována odpočinková zóna s posezením a pódiem, které v příštím roce dojde zastřešení a dovybavení. Navazovat na tuto část bude kozí výběh s možností vstupu dětem. Vznikne tak komplex pro trávení volného času rodin s malými dětmi.

Pro znalce a zájemce o rostliny byla v areálu instalována naučná stezka "Flóra v Zoologické zahradě", podpořena MŽP. Dvacet naučných tabulí přináší informace o zde rostoucích rostlinách.

Novinky pro rok 2022

V listopadu byly do seznamu chovaných zvířat připsáni plameňáci růžoví. Naprostou novinkou je chov obojživelníků hrabatky drsné a zástupců pavoukovců.

Nová koncepce rozvoje zoo se více zaměřuje na chov zvířat exotického původu. Je to také jeden z důvodů ukončení chovu vlků, kteří najdou nový domov v jiné tuzemské zoo. V prostoru, kteří vlci doposud obývali, vyroste africká vesnička s expozicemi pro malé africké šelmy a plameňáky. Expozice pro paviány a gibony dojde plánované rekonstrukci venkovních prostorů. Na současné terárium naváže rozšíření výstavních prostor pro zmije, menší krokodýly a obojživelníky.

Chystáme nové projekty v oblasti ochrany zvířat, zapojení do EEP programů a podpory ohrožených druhů v in-situ nebo také navýšení informačních cest v areálu.

Nastupující rok bude plný změn, nových začátků a mnoha zajímavých aktivit.

Děkujeme, že jste nás po celý rok navštěvovali, podporovali a fandili nám. Vynaložíme veškěré úsilí na zlepšení areálu, zajištění bezpečného a stabilního chodu zoo a budeme se na Vás těšit v roce 2022.

 

 

 

 

 


Aktuality

Šimpanz Bongo

Nový pavilon pro chov šimpanzů
Seznamte se s novým chovatelsko návštěvnickým prostorem určeným pro lidoopy.
7.1.2022 13:35

Zimní otevírací doba

Listopad - březen
Návštěva je možná od 11:00 do 16:00 o víkendech, svátcích a prázdninách. Ostatní dny po dohodě.
31.10.2021 17:44

Podpora zvířat adopcí a patronstvím

Staňte se adoptivním rodičem a patronem zvířat
S Vaší pomocí jsme zvládli těžkou provozní zkoušku v době uzavření zoo. Podpora zvířat pokračuje dál a za každou adopci či patronát jsme velice vděčni.
8.9.2021 18:47

PF 2022

Konec starého a začátek nového roku
Je čas rekapitulovat co vše se za poslední rok dělo a nastává čas nových výzev a plánů.
31.12.2021 08:46

... přejít na aktuality