Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Památník Jana Žižky z Trocnova

NAVŠTIVTE PAMÁTNÍK JANA ŽIŽKY Z TROCNOVA (pobočka Jihočeského muzea v Českých Budějovicích)

Trocnov je rodiště Jana Žižky z Trocnova. Podle pověsti se zde pod dubem, kde jeho matka nalezla úkryt před bouřkou, narodil slavný husitský vojevůdce Jan Žižka.

Areál je velmi vhodným místem pro skupinovou i rodinnou turistiku. Jeho součástí je naučná stezka a tyto objekty: budova muzea, která vznikla v prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera (zde najdete expozici o Janu Žižkovi, husitství a vlivu tohoto hnutí na bavorském území), dále jsou v areálu zbytky dvorců, pamětní kámen narození, čtyři rybníky (Horní a Dolní rybník, rybník Grandlový a Žižkovec), hájenka a přilehlý sad.

Dominantou celého Památníku je především mohyla Jana Žižky, velký žulový patnáctimetrový pomník od významného autora Josefa Malejovského. Po archeologických výzkumech a celkových úpravách byl trocnovský areál zpřístupněn veřejnosti v roce 1960 a od roku 1978 je chráněn jako národní kulturní památka.

V příštích letech zde vznikne i unikátní archeoskanzen zahrnující soubor středověkých vesnických staveb. Předmětem plánované stavby je vybudovat, zpřístupnit a prezentovat návštěvníkům život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby.

Více informací na www.muzeumcb.cz

 

Otevírací doba pobočky a kontakty:

o květen - září

o út - ne, svátky (9:00 - 17:00 hod.)

o Trocnov, 373 12 Borovany (GPS souřadnice: 48.891783, 14.606433)

o tel.: +420 391 001 519 (v sezóně: +420 727 822 571), e-mail: petrovsky@muzeumcb.cz