Surikata vlnkovaná

Je denní promykovitá šelma, která obývá skalnaté i písčité oblasti jihozápadní Afriky.


Surikata vlnkovaná

Surikata používá dlouhé drápy k vyhrabávání doupěte a potravy. Když se postaví na dvě tlapky, podepírá se dlouhým ocasem.

Je to výborný lovec, používá taktiku dorozumívání členů ve skupině v níž má každý určitou povinnost. Skupině velí královna, která jediná se může rozmnožovat.

Surikaty se živí malými obratlovci a dokáží ulovit kobru. Od narození jsou imuní proti jedům plazů a štírů. Skupina zvaná "gang" čítá okolo 30 jedinců.

Mláďata se rodí slepá, začínají vidět až od 10 -14 dnů. Dominantní samice brzy opět zabřezne, proto se o její dřívější mláďata musí starat ostatní členové kolonie. První čtyři týdny žijí mláďata v noře a živí se mateřským mlékem, které však nemusí být jen od jejich matky, ale i od jiné samičky ze skupiny, které se mléko tvoří. V tomto období jsou velmi zranitelná, jestliže mláďata objeví konkurenční skupina, zabije je. Nedlouho po tom, co mláďata vyjdou poprvé z nory, jdou se skupinou na první lov.

Biotop

Obývá skalnaté i písčité oblasti. Suchá savana, polopouště a pouště.

Rozšíření

Jihozápadní Afrika.

Potrava

Surikaty loví malé savce, plazy, malé ptáky a pochutnají si i na hmyzu, hlavně na sarančatech. Používají výbornou loveckou strategii k lovu kober, kdy několik členů zabaví kobru a ostatní ji obestoupí a napadnou zezadu. Už od narození jsou imunní proti jedům. Hlavní složkou potravy je hmyz, hlodavci, ptáci, ale můžou to být i plody ovoce nebo kořínky rostlin.

Rozmnožování

Skupině vévodí dominantní pár, který jediný se smí rozmnožovat. Když přece jen zabřezne nějaká jiná samice, záleží na dominantním páru, zda a kolik mláďat přežije. Dominantní samička může zabít mláďata jiné samičky, aby zabezpečila přežití vlastních mláďat. Většinou však dominantní samička vyžene jinou březí samičku. Březost trvá 11 týdnů a v doupěti se ve zvláštní komoře vyložené trávou rodí 2 až 5 mláďat.

Délka života

Na malého savce se dožívají poměrně vysokého věku 12 - 15 let.

Velikost

Hmotnost: 600 až 975 g Délka těla: 25 až 35 cm Délka ocasu: 17 až 25 cm Výška: až 35 cm

Chov v Zoo Dvorec

Mladý sestavený pár s genetickou výbavou po rodičích z oblasti Kalahari. Od roku 2017.

Stav ohrožení

Málo ohrožený druh podle červeného seznamu IUCN.


Červený seznam IUCN- Suricata suricatta


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Bc. Eva Codlová
Chci být patron
TřídaSavci (Mammalia)
ŘádŠelmy (Carnivora)
Latinský názevSuricata suricatta
Umístění v ZOOLetní expozice pro surikaty vlnkované
Ilustrační fotografie k článku Wanawake

Wanawake

Pavilonek Wanawake se podařilo otevřít ještě před prázdninami.

Ilustrační fotografie k článku Malá šelmička - surikata vlnkovaná

Malá šelmička - surikata vlnkovaná

Krásná, živočišná a návštěvníky vyhledávaná, tak bychom mohli nazvat promyku, malou africkou šelmu surikatu vlnkovanou. V zoo Dvorec jsou v seznamu chovaných zvířat již několik let, ale až letos v létě se dočkaly expozice na návštěvnické trase.