Kobra středoasijská

Též zvaná jako kobra kaspická. Tento druh patří mezi vzácnější hady, jejich populace ubývá, hlavně díky ubývajícímu biotopu.


Kobra středoasijská

Mláďata bývají světle šedá, vybledlá s příčnými světlými a tmavými pruhy, které během dospívání zmizí. Dospělci mohou být světle či tmavě hnědé až šedivé. Nemají na kápi žádný znak ani skvrny.

Jsou to denní hadi, avšak v teplých měsících (červenec, srpen) jejich aktivita je spíše soumračná až noční. Jejich hibernace začíná na přelomu září a říjena až do března a dubna, většinou v norách hlodavců nebo skalních prasklinách. Jedná se o pozemní druh, ale umí také lézt po stromech a plavat. Patří mezi rychle se pohybující a obraný hady. Tento druh je velmi agresivní, při nebezpečí se postaví do klasického kobřího postavení, roztáhne kápi a pohybuje se ze strany na stranu. 

Biotop

Žijí ve vyprahlých a polosuchých, skalnatých nebo kamenitých podhůřích obvykle pokrytých křovinami. Drží se poblíž vody, kde hledá potravu. Její výskyt je až do 2.000 m n. m.

Rozšíření

Turkmenistán, Uzbekistán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, severní a východní Afghánistán, Kašmír, severovýchodní Írán, severní polovina Pákistánu, Himáčalpradéš v Indii

Potrava

Živí se malými savci, obojživelníky a ptáky či jejich vejce. 

Rozmnožování

Začátek rozmnožování začíná v květnu pářením. V červenci samice kladou 6 - 19 vajec do nor hlodavců. Mláďata se líhnou po 60 - 65 dnech inkubace. Jako ostatní druhy kober, po vylíhnutí jsou samostatná a plně jedovatá.

Velikost

Průměrná délka se pohybuje mezi 100 cm.

Chov v Zoo Dvorec

V roce 2016 jsme si zařídili transport několika druhů kober z Floridy. Kobra středoasijská patří mezi ně. Bohužel zatím bez úspěšného rozmnožení. V zoologických zahradách nejsou téměř vůbec chovány. V evropských zoo je chováme pouze my.

Stav ohrožení

Téměř ohrožený druh podle Červeného sezna- mu IUCN.


Červený seznam IUCN - Naja oxiana


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaPlazi (Reptilia)
ŘádHadi (Serpentes)
Latinský názevNaja oxiana
Umístění v ZOOPavilon s jedovatými plazy Venomous