Kobra monoklová

Středně velká asijská kobra, která neumí plivat jed.


Kobra monoklová

Zbarvení je velmi variabilní. Může být od olivové přes hnědou po červenou. V zátylí má krémovou kresbu ve tvaru monoklu (tvar ‘‘O‘‘) s černým ohraničení a skvrnami uvnitř. Na těle se mohou objevit skvrny nebo pruhy. Hrdlo je krémový až bílý. Objevuje se na něm jeden až dva pruhy a skvrny. Břicho je pak světle hnědé nebo našedlé.

Jedná se po pozemní druh. Jako úkryt využívají staré nory nebo dutiny. Při vyrušení snaží se uniknout. Pokud se jim to nepovede zaujmou útočné postavení a roztáhnou kápi. Někdy také hlasitě syčí a vystřelují po útočníkovi. Nemají schopnost plivat jed. Vyskytuje se často v blízkosti lidí, v zemědělských oblastech a dokonce i ve městech. V Thajsku má na svědomí největší počet úmrtí následkem hadího uštknutí.

Biotop

Lesy a travnaté oblasti ale také rýžová pole, mokřady a mangovy do 1.000 m n. m. Dokáže se adaptovat na velké množností prostředí od těch přírodních až po ty, do kterých zasáhl člověk. Nejvíce preferuje ty s dostatkem vodních zdrojů.

Rozšíření

Banglaséš, Myanmar, Kambodža, severový- chodní Indie, Bhútán, Laos, severní Malajsie, jižní Čína, Thajsko a jižní Vietnam.

Potrava

Loví hlodavce, ještěrky a ptáci. Mláďata loví nejvíce žáby.

Rozmnožování

Samice klade 16 až 33, výjimečně až 45 vajec od ledna do března. Inkubační doba se pohybuje okolo 55 až 73 dnů. Samice většinou snůšku hlídá.

Velikost

Dospělí jedinci měří 130 až 150 cm. Mláďata po narození měří 20 až 30 cm.

Chov v Zoo Dvorec

Chov tohoto druhu jsme započali v roce 2013.

Stav ohrožení

Málo dotčený druh podle Červeného seznamu IUCN.


Červený seznam IUCN- Naja kaouthia


Zařazen do II. kategorie CITES.


CITES- Naja kaouthia


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Ing. Krista Kabourková
Chci být patron
TřídaPlazi (Reptilia)
ŘádHadi (Serpentes)
Latinský názevNaja kaouthia
Umístění v ZOOPavilon s jedovatými plazy Venomous