Kobra egyptská

Symbol moci faraonů ve Starověkém Egyptě. Údajně má na svědomí smrt královny Kleopatry.


Kobra egyptská

Díky široké oblasti výskytu je zbarvení velmi variabilní. Tělo je světle nebo tmavě hnědé s tmavšími nebo světlejšími skvrnami. Pod okem mívají černou skvrnu ve tvaru slzy. Někteří jedinci mohou být dokonce červenohnědí, olivoví nebo téměř celí černí. Spodní část těla je světlejší. Mladí jedinci jsou pískově žlutí, světle hnědí, oranžoví, načervenalí nebo šedí s černou hlavou.

Pohybuje se hlavně po zemi, ale umí také lézt po stromech. Aktivní jsou ve dne i v noci. Během dne se často sluní. Na lov se vydává kdykoliv. Jako úkryt využívá stará termitiště, skalní průrvy, dutiny stromů nebo nory. Při vyrušení zaujme útočné postavení a roztáhne kápi. Pokud je dále drážděna syčí a vystřeluje po útočníkovi. Někdy v obraně předstírá smrt.

Zdržuje se v blízkosti lidských obydlí a zemědělských oblastech, které jí poskytují dostatek potravy. Sami se mohou stát kořistí medojedů, hadilovů, krokodýlů nebo jiných hadů.

Biotop

Nejvíce polopouště, suché i vlhké travnaté savany, zemědělské oblasti do 1.800 m n. m.

Rozšíření

Vyskytuje se v oblasti Sahelu (Senegal, Gambie, Guinea-Bissau, Guinea, Mali, Burkina Faso, Niger, sever Nigérie, jih Čadu, Súdán), severní Afriky (sever Západní Sahary, Maroko, sever Alžínska, Tunisko, sever Líbie, sever Egypta a povodí Nilu), část východní Afriky (severozápad Ugandy, střední a jižní Keňa, střední a severní Tanzánie, Etiopie, sever Somálska) a střední Afriky (sever Kamerunu, Středoafrická republika, Jižní Súdán).

Potrava

Loví žáby, ptačí vejce, malé hlodavce a jiné hady.

Rozmnožování

Období rozmnožování v přírodě trvá od zimy do začátku léta. Samice kladou 10 až 30 vajec. Inkubační doba je 48–70 dní.

Velikost

Dospělý jedinci dorůstají 130 až 180 cm. Mláďata po narození měří 25 až 30 cm.

Chov v Zoo Dvorec

Tento druh chováme od roku 2013 (Naja haje haje) a od roku 2015 její poddruh Naja haje legionis. Úspěšný odchov proběhl v roce 2021 (Naja haje haje), kdy bylo odchováno 9 mláďat. V roce 2023 proběhl úspěšný odchov 6 jedinců Naja haje legionis.

Stav ohrožení

Málo dotčený druh podle Červeného seznamu IUCN.


Červený seznam IUCN- Naja haje


Adoptivní rodič

Toto zvíře zatím nemá adoptivního rodiče, buďte první!Chci být adoptivní rodič

Patroni

Toto zvíře zatím nemá patrona, buďte první!Chci být patron
TřídaPlazi (Reptilia)
ŘádHadi (Serpentes)
Latinský názevNaja haje
Umístění v ZOOPavilon s jedovatými plazy Venomous