Novinka v pavilonu Venomous

O unikátní kolekci kober v pavilonu Venomous jsme vás již informovali. Kolekce všech kober rodu Naja je již kompletní. A protože nejsou na světě pouze tyto kobry, byla zbývající terária doplněna o asi nejznámější kobru – Kobru královskou (Ophiophagus hannah), která je považována ze nejdelší kobru na světě, ale i za nejdelšího jedovatého hada.


Novinka v pavilonu Venomous
Jana Ambrožová 1.1.2017 6471x Běžný denBorovanský zpravodaj
Celkem 23 článků z rubriky: Borovanský zpravodaj
předchozí článek
Nejmenší primáti světa
další článek
Nandu pampový

Novinka v pavilonu Venomous

Dorůstá až 5,5 m a může vážit i 12 kg. Uštknutí bývá pro člověka smrtelné v 50-60 % případů. Její jed je neurotoxický, způsobuje tedy paralýzu nervového systému. Přesto dochází k poměrně málo úmrtím, neboť hadi nejsou příliš agresivní, je jich relativně málo a ne vždy vypouští při kousnutí jed. Potravou se stávají jiní hadi, převážně užovky, ale i jiné kobry královské. Svoji kořist dokáže pronásledovat dokud ji neuloví. Náhražkou za hady mohou být ještěrky, případně i hlodavci. Na tomto hadovi poznáte, že při lovu přemýšlí a volí taktiku útoku. Výskyt ve volné přírodě je od jižní a jihovýchodní Asie, od Indie po Filipíny a Jávu. Rozmnožuje se od dubny do června. Jako jediný had staví hnízdo do kterého snese od 20 – 50 vajec. Hnízdo je dvoukomorové a samice po celou dobu inkubace ( 60-80 dní) zůstává v horní komoře. Mláďata jsou po vylíhnutí dlouhá 40 – 50 cm a stávají se samostatnými jedinci. Pokud přežijí nástrahy, které na ně čekají v podobě jiné kobry stejného druhu mohou se dožít i 20 let. Kobra královská je v oblasti svého výskytu na samém vrcholu potravního řetězce, jiní jedovatí plazi ji neohrožují, jelikož je proti jejich jedu imunní. Plní funkci predátora a je významným druhem pro udržení ekosystému v dané lokalitě. Kobra královská se podle norem IUCN počítá mezi zranitelné druhy. Její počty výrazně klesají a to v důsledku ničení jejího přirozeného prostředí a také kvůli poptávce po jejím mase a kůži a stále častěji je lovena pro trend východní „ orientální“ medicíny. V zoo Dvorec chováme dva mladé jedince. O chovu v zajetí není mnoho informací a s ohledem na jejich potravní specialitu není ani jednoduchý.


Ilustrační fotografie k článku Novinka v pavilonu Venomous

Novinka v pavilonu Venomous

O unikátní kolekci kober v pavilonu Venomous jsme vás již informovali. Kolekce všech kober rodu Naja je již kompletní. A protože nejsou na světě pouze tyto kobry, byla zbývající terária doplněna o asi nejznámější kobru – Kobru královskou (Ophiophagus hannah), která je ...