Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Lev pustinný

Lvi jsou asi nejznámější kočkovitou šelmou. Lev je hned po tygrovi největší kočkovitou šelmou. Lvi se ve volné přírodě dožívají okolo 14 let a v zajetí až okolo 20 let. Samci váží okolo 150 – 200 kg a samice okolo 120 – 150 kg. Hlavním rysem lvů samců je jejich hříva. Dříve se lvi pustinní vyskytovali v Africe, Asii, v Evropě a dokonce i v Americe. Dnes už jsou pouze v Africe a v Indii.


Lev pustinný
16.5.2018 4612x Příběhy zvířátek
Celkem 19 článků z rubriky: Příběhy zvířátek
předchozí článek
Tygr ussurijský
další článek
Prasata z Afriky

V porovnání s ostatními kočkovitými šelmami jsou lvi velmi sociální zvířata. Žijí ve smečkách, kterou povětšinu  tvoří  až pět samic, mláďata a dva samci. Mají vyhrazená svá teritoria, kde se pohybují a chrání si ho. Loví převážně samice, ale právo na kořist má vždy první nejsilnější samec z tlupy. V zajetí pokud jsou lvi starší, vyhledávají spíše klid a s ostatními lvy se nesnesou. Proto je můžeme v zoologických zahradách nacházet v samostatném výběhu.

Lvi povětšinu dne odpočívají a to až 20 hodin denně. Na lov se většinou vydávají až v podvečerních hodinách. Lvi mají v noci velmi dobrý zrak, čich a sluch.  Jejich potravou se ve volné přírodě stávají pakoně,  zebry, prasata, buvoli. Málokdy útočí na žirafy nebo na větší zvířata. Lvi potřebují denně 5 – 7 kg masa. V zajetí se lvi krmí kuřecím, hovězím či telecím masem. Vepřové maso se nepodává z důvodů tučnosti.

Říje se vyskytuje u samic několikrát do roka. Pár je neustále v blízkém kontaktu a páří se 20 – 40 krát denně.  Březost trvá 110 dní. Poté lvice porodí 1 – 4 koťata. Ve volné přírodě se koťata v 80 % nedožijí ani dvou let. V zoologických zahradách je úspěšnost odchovu znatelně vyšší.

Zajímavosti:

  •  Pokud se narodí bílý lev či albín, jde pouze o genetickou anomálii. Ve volné přírodě  však nemají velkou šanci na přežití.
  •  Lvi se mohou křížit s ostatními druhy kočkovitých šelem. Například ve spojení  s tygrem je to ,,liger“. Dále se mohou křížit s levharty nebo jaguáry.  Samozřejmě  se to nedoporučuje.
  •  V mnoha kulturách jsou lvi považováni za silná a ušlechtilá zvířata. Lev také  představuje krále zvířat.
  •  Lvi jsou nejvíce ohrožováni nemocemi a lidmi.

Lev pustinný (Panthera leo)

Lev pustinný je savec z čeledi kočkovitých a jeden ze čtyř druhů velkých koček rodu Panthera. Lev je po tygrovi druhá největší kočkovitá šelma.

Ilustrační fotografie k článku První mládě roku 2017

První mládě roku 2017

Mládě lva pustinného přišlo na svět v lednu.

Ilustrační fotografie k článku Křest lvíčete

Křest lvíčete

V první březnovou sobotu (4.3.2017) jsme společně s hercem panem Ondřejem Veselým pokřtili lvíče Shinu. Krásné počasí, sympatický kmotr, fascinující lvíče a příjemní návštěvníci, to vše vytvořilo krásnou atmosféru, kterou si všichni užili.

Ilustrační fotografie k článku Mláďata roku 2017

Mláďata roku 2017

V tomto roce oslavila zoologická zahrada významné jubileum 10 let existence. Byl to rok plný nečekaných událostí a nezačal úplně podle našich představ a plánů. Postupně se vše otočilo k dobrému a zvířata se začala odvděčovat krásnými přírůstky. Rozmnožující se zvíře ...

Ilustrační fotografie k článku Stařík k pohledání

Stařík k pohledání

Mít čtyřiadvacetiletého a přitom čiperného lva se poštěstí jen málo komu. Zda to je v případě Kristiána z privátní ZOO Dvorec více záležitostí genů nebo chovatele Viktora Ambrože, a tedy i prostředí ve kterém lev žije, asi nikdo nerozhodne. Faktem však je, že samec nikdy ...

Ilustrační fotografie k článku Lev pustinný

Lev pustinný

Lvi jsou asi nejznámější kočkovitou šelmou. Lev je hned po tygrovi největší kočkovitou šelmou. Lvi se ve volné přírodě dožívají okolo 14 let a v zajetí až okolo 20 let. Samci váží okolo 150 – 200 kg a samice okolo 120 – 150 kg. Hlavním rysem lvů samců je jejich ...