Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit
počet0
cena0

Čtvrt století medvědice Airiny

Jedenáctého ledna uplynulo 25 let co na svět vykouklo medvídě, které nyní žije ve dvorecké zoo.


Čtvrt století medvědice Airiny
11.1.2021 1163x Narozeniny
Celkem 25 článků z rubriky: Narozeniny
předchozí článek
Světový den tygrů
další článek
Shina

Čtvrt století medvědice Airiny

Narodila se v ZOO Brno a další život spojila se ZOO Dvorec, kde zůstane již natrvalo. Je u nás jedním z nejstarších a nejdéle chovaných zvířat.

Zajímá Vás jak Airina tráví čas v zimě?

V minulých zimách se vždy těšila z návštěvníků, kteří ji přišli obveselit a přinesli sebou jiné pachy a hlasy, které pro ni byly vždy jistým zpěstřením. V posledních dnech marně vyhlížela neokoukané a zvědavé tváře. Na podzim stihla nabrat dostatek podkožního tuku a narostla jí hustá srst, která chrání tělo před chladem. Krátké dny většinou využívala k hraní s předměty, které ji ošetřovatelé umístili do výběhu. Sníh je pro medvědy dokonalou kulisou k vymýšlení různých her, válení a hledání potravy, ale to pouze za předpokladu, že se neuloží k zimnímu spánku.

Letošní zima je trochu jiná a tak se Airina po několika letech opět uložila k zimnímu spánku. Postupně přestala pravidelně opouštět brloh a razantně snížila příjem potravy. Je jisté, že své kulaté narozeniny prospí.

Medvědí jídelníček

I přesto, že příjem potravy je v tuto dobu o něco menší, vždy netrpělivě čekala, až bude vpuštěna do výběhu a hledala ukryté pamlsky. V jídle je dost vybíravá a nesežere jen tak něco. Nejoblíbenější potravou je pro ni hroznové víno, hrušky, piškoty, maso a občas jogurt, piškoty. Jako všežravec má na svém jídelníčku také pečivo, mrkev, petržel,  čínské zelí, jablka, pomeranče, mandarinky. 

Každý rok dostane narozeninový dort se šlehačkou a piškoty. Nejvíce se těší na krabici s hračkami a nové prvky, které jsou jí instalovány do výběhu.

Oslava 25. narozenin

Přípravu narozenin přesuneme na dobu po prouzení ze zimního spánku. Bude to jistě také důvod k návštěvě zoo po rozvolnění vládních opatření a pro všechny příjemný zážitek.

Život medvědů

Medvědi jsou samotáři a to je také důvod proč žije sama. Dalším důvodem proč nemá partnera je skutečnost, že reprodukce medvědů hnědých není povolena. Přesto, že se jedná o chráněný druh, jeho popupalce ve volné přírodě stále narůstá. Bohužel přirozené životní prostředí medvědů je stále více vymezováno lidskou populací.