Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Email:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Mamba zelená, nejznámější had posledních dní.

Datum: 31.10.2018 | Zhlédnuto: 369x

Ještě před pár dny znal mambu zelenou (Dendroaspis viridis) jen vášnivý herpetolog nebo filmový divák. Dnes je slovo „mamba“ nejsklonovanějším tématem.


 

Jak to vlastně s těmito fascinujícími plazy je?

Stromový had se štíhlým, dlouhým tělem z čeledi korálovcovitých má vysoce toxický jed. Jeho útočná povaha ho staví mezi druhy jedovatých hadů, které by měl chovat pouze zkušený chovatel. Svoji mrštnost využívá k lovu obojživelníků, ptáků a malých savců. Při setkání s člověkem volí únikovou cestu před napadením. K tomu dochází pouze v nevyhnutelných situacích, např. při zamezení únikového prostoru.

Výskyt mamby je v západní Africe a setkat se s ním lze hlavně v čajových plantážích, kde dochází často k uštknutí, které je ve většině případech smrtelné. Ohroženi jsou tedy hlavně sběrači. Běžný turista se s mambou nesetká.

Mamby se vyskytují ve třech druzích. Prvním druhem je mamba západoafrická (Dendroaspis viridis), druhým druhem je rovněž zelená mamba úzkohlavá (Dendroaspis angusticeps) a posledním a asi nejobávanějším hadem je mamba černá (Denroaspis polylepis). Ta je zároveň i největším jedovatým hadem Afriky. Na rozdíl od zelené není černá mamba plachá a naopak vyhledává lidská obydlí, kde hledá potravu (hlodavci,..).

Mamba západoafrická má dva poddruhy, které nenesou český název. Jedná se o Dendroaspis jamesoni a Dendroaspis jamesoni kaimosae.

 

ZOO Dvorec je jediná v České republice, která chová a vystavuje všechny tři druhy mamb.

Chov těchto plazů vyžaduje velkou znalost chování každého jedince, ostražitost a opatrnost. Najdete je v Teráriu Venomous, kde jsou jako jediný odlišný druh od kober rodu Naja.